EKSPERCI

Prof. dr hab. Krzysztof Paśnik

Prof. dr hab. Krzysztof Paśnik

Założyciel Fundacji Polska Szkoła Bariatrii

 

Prof. dr hab. nauk medycznych Krzysztof Paśnik w latach 2007-2018 Kierownik Kliniki Chirurgicznej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii CSK MON WIM. W dniu 31.12.2018 roku zrezygnował z kierowania Kliniką. Jest pracownikiem Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Od 1993 r. zajmuje się chirurgicznym leczeniem otyłości. Jest pionierem w wprowadzaniu nowoczesnych technik chirurgicznych w leczeniu otyłości. W roku 1998 uzyskał specjalizację z chirurgii onkologicznej. W tym zakresie zajmuje się leczeniem chirurgicznym nowotworów przewodu pokarmowego w szczególności jelita grubego, żołądka oraz tarczycy. Jest założycielem Fundacji Polska Szkoła Bariatrii mającą na celu szkolenie zespołów zajmujących się profesjonalnym przygotowaniem chorych do operacji i opieką pooperacyjną. W Bodyclinic stworzył zespól specjalistów zajmujących się przygotowaniem chorych do operacji bariatrycznych w standardach odpowiadających najwyższym wymogom. Jest jednym z założycieli Przychodni BodyClinic. Specjalista w zakresie wykorzystywania małoinwazyjnych technik laparoskopowych operacjach na przewodzie pokarmowym. Autor i współautor ponad 250 prac opublikowanych w pismach krajowych i zagranicznych oraz wygłaszanych na zjazdach w kraju i za granicą. Prezes w latach 2017- 05.2019 najstarszego Towarzystwa Lekarskiego w Polsce – Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Prof. dr hab. Łukasz Kaska

Prof. dr hab. Łukasz Kaska

Prof. dr hab. nauk medycznych Łukasz Kaska – Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej , Endokrynologicznej i Transplantacyjnej – Gdański Uniwersytet Medyczny. Lekarz specjalista chirurg, Szef Centrum Doskonałości w Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej (Center of Exellence in Bariatric and Metabolic Surgery -certyfikat IFSO: 2019), szef wielodyscyplinarnego Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych przy Klinice Chirurgii Ogólnej w Gdańsku.

Prof. dr hab.  Piotr Major

Prof. dr hab. Piotr Major

Prof. dr hab. n. med. Piotr Major jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, który ukończył w 2009 roku. Rok później rozpoczął specjalizację z zakresu chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Równolegle rozwijał również swoją karierę naukową i w 2014 roku, po przedłożeniu rozprawy, otrzymał tytuł doktora nauk medycznych.Jest autorem licznych prac naukowych z zakresu małoinwazyjnych technik chirurgicznych, bariatrii i diagnostyki endoskopowej oraz ultrasonograficznej, które publikował zarówno w krajowych, jak i zagranicznych czasopismach naukowych. Jest również uczestnikiem konferencji i sympozjów naukowych.
Prof. dr hab. n. med. Piotr Major jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders (IFSO). Wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem krakowskie Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO. Od czasów studiów jest zawodowo związany z II Katedrą Chirurgii CMUJ, a także z Katedrą Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Prof. dr hab. n. med. Piotr Myśliwiec

Prof. dr hab. n. med. Piotr Myśliwiec

Prof. dr hab. nauk medycznych Piotr Myśliwiec jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (rok ukończenia z honorowym dyplomem Rektora – 1996). Bezpośrednio po studiach podjął pracę napierw w II Klinice Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej, a od 2009 r. – w I Klinice Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Uczestniczył w licznych szkoleniach i stażach zagranicznych, w tym w: Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Francji, Danii, Belgii, Litwie. Uzyskał stopień doktora w 2000 r., doktora habilitowanego w 2010, profesora zwyczajnego w 2020. Jest wspołautorem kilkudziesięciu publikacji z zakresu chirurgii bariatrycznej i laparoskopowej. Jego główną domeną działalności zawodowej jest chirurgia bariatryczna (rękawowa resekcja żołądka, ominięcie żołądkowe sp. Roux-Y, pętlowe zespolenie dwunastniczo-krętnicze SADI-S, rewizyjna chirurgia bariatryczna), endokrynologiczna (operacje raka tarczycy, nadnerczy, przytarczyc) oraz chirurgia laparoskopowa przepuklin pachwiny. Wyszkolił kilkudziesięciu chirurgów w zakresie bariatrii i innych operacji laparoskopowych. Przeprowadził kilkadziesiąt warsztatów z zakresu chirurgii małoinwazyjnej. Przeprowadzał operacje w kilkunastu szpitalach w Polsce i za granicą. Był pionierem wielu operacji małoinwazyjnych w północno-wschodniej Polsce.  Prof. dr hab. n. med. Piotr Myśliwiec jest ekspertem BARIAlink – międzynarodowego forum chirurgów bariatrycznych. Wygłaszał wykłady na licznych Konferencjach krajowych i zagranicznych (m. in. Kanada, Austria, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania).Jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, w latach 2017-2021 pełnił funkcję Przewodniczącego Sekcji Wideochirurgii. Wraz z ekspertami brytyjskimi uruchomił program Lapco-Poland.Od lat jest członkiem International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders (IFSO), aktualnie w ramch IFSO bierze udział w pracach Multinational Advisory Group. Od 5 lat wspiera swoim doświadczeniem Grupę Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych „WYWAŻENI”.

Prof. dr hab. Monika Proczko

Prof. dr hab. Monika Proczko

Prof. dr hab. nauk medycznych Monika Proczko – Chirurg bariatryczny, pracuje w Klinice Chirurgii Ogólnej , Endokrynologicznej i Transplantacyjnej – Gdański Uniwersytet Medyczny.

Prof. dr hab. n. med. Jacek Szeliga

Prof. dr hab. n. med. Jacek Szeliga

Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, certyfikat umiejętności bariatrycznych TCHP oraz chirurgii robotowej. Wykonuje również zabiegi endoskopowe.
Mentor i wykładowca wielu szkoleń krajowych i zagranicznych w zakresie małoinwazyjnej chirurgii bariatrycznej, kolorektalnej, nadnerczy, przepuklin, śledziony, trzustki i innych patologii przewodu pokarmowego.
Założyciel ośrodka leczenia otyłości przy Katedrze Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej CM UMK w Toruniu w której pracuje na co dzień.
Twórca zintegrowanego programu leczenia otyłości w województwie kujawsko-pomorskim. Autor ponad 130 publikacji naukowych. Past Prezes Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej TCHP, wieloletni Członek Zarządu Sekcji Wideochirurgii TCHP, Zarządu Głównego TCHP, Przewodniczący Oddziału Bydgosko-Toruńskiego TCHP.

Prof. zw. dr hab. n. med. Wiesław Tarnowski

Prof. zw. dr hab. n. med. Wiesław Tarnowski

Lekarz,  chirurg, nauczyciel akademicki, pracownik naukowo-dydaktyczny. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Klinice Chirurgii Ogólnej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, gdzie pracuje do dzisiaj pełniąc funkcję Kierownika Kliniki. Stworzył od podstaw ośrodek zajmujący się kompleksowym leczeniem pacjentów z otyłością, a także operacyjnym leczeniem cukrzycy typu 2 (OAGB u pacjentów z BMI 30-35 kg/m2, badanie kliniczne implantacji systemu Tantalus II w leczeniu cukrzycy typu 2)

Pełnił lub obecnie pełni funkcje m.in.: V-ce Prezesa Towarzystwa Chirurgów Polskich, Prezesa Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatryczej TChP, Prezesa Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich; członka Honorowego Sekcji ESWL Polskiego Towarzystwa Urologicznego; członka honorowego Sekcji Wideochirurgii TChP; członka Zarządu Głównego Towarzystwa Chirurgów Polskich – skarbnik TChP  2 kadencje; członka Zarządu Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej TChP; V-ce Przewodniczącego Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, członka Editorial Board of Videosurgery and other mini-invasive techniques; Redaktor Naczelny Polskiego Przeglądu Chirurgicznego.

Na dorobek naukowy składa się ponad 190 pozycji opublikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in.: Towarzystwo Chirurgów Polskich (TChP); European Association for Endoscopic Surgery (EAES),   International Federation for the Surgery of Obesity (IFSO).

Odbył liczne szkolenia w kraju i za granicą: m.in. Royal Infirmary, Edinburgh (UK), IRCAD Strasbourg, Francja, Elancourt, Francja, Wiedeń, Austria i wiele innych.

Prof. dr hab. n. med. Wiesław Tarnowski od wielu lat prowadzi szkolenia w zakresie zaawansowanych operacji laparoskopowych, ze szczególnym uwzględnieniem technik laparoskopowych w operacjach chirurgii bariatrycznej i metabolicznej, raka jelita grubego, nieswoistych chorób zapalnych jelit, a także choroby refluksowej przełyku i przepuklin rozworu przełykowego przepony.

 

 

Dr hab. Alina Kuryłowicz

Dr hab. Alina Kuryłowicz

Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Po ukończeniu studiów pracowała w Klinice Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie uzyskała specjalizację w dziedzinie chorób wewnętrznych (2009), a następnie endokrynologii (2014) i diabetologii (2017). Doświadczenie zawodowe zdobywała szkoląc się w szpitalach uniwersyteckich w Wielkiej Brytanii (Manchester, Glasgow) oraz w Niemczech (Frankfurt nad Menem). Ukończyła również podyplomowe studia z zakresu Poradnictwa Dietetycznego na SGGW w Warszawie.

Od 2021r pracuje na stanowisku profesora w Klinice Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Profesora Witolda Orłowskiego w Warszawie, gdzie prowadzi Poradnię Leczenia Otyłości.

Równolegle z pracą kliniczną prowadzi badania naukowe  w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk, gdzie uzyskałam kolejno stopnie doktora (2006) i doktora habilitowanego nauk medycznych (2019).

Główny nurt jej działalności klinicznej stanowi diagnostyka i leczenie chorób tarczycy, cukrzycy i otyłości, a pracy naukowej – badania nad patomechanizmami prowadzącymi do rozwoju otyłości i związanych z nią powikłań metabolicznych. Jest wykładowcą akademickim i autorką kilkudziesięciu prac oryginalnych i poglądowych z zakresu endokrynologii i diabetologii.  A prywatnie – mamą dwójki nastolatków i pasjonatką narciarstwa.

Dr Michał Janik

Dr Michał Janik

 Doktor Michał Janik jest absolwentem I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Po zakończeniu stażu podyplomowego w 2013 roku rozpoczął pracę w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W 2016 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych gdzie został pracownikiem naukowym (research fellow) na uniwersytecie Case Western Reserve University School of Medicine w ramach stypednium Fundacji Kościuszkowskiej. Odbył również staż naukowo-kliniczny w Department of Surgery, University Hospital Cleveland Medical Center oraz staż kliniczny w Bariatric & Metabolic Institute (clinical observer) w Cleveland Clinc. Po zakończeniu stypendium w roku 2017 uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, który obronił w Wojskowym Instytucie Medycznym. W kwietniu 2019 roku został zaangażowany terminowo jako pracownik naukowy w Texas Tech University Health Science Center, Lubbock w Stanach Zjednoczonych.
W marcu 2020 roku otrzymał certyfikację z zakresu chirurgii bariatrycznej. W listopadzie 2020 roku zdał Państwowy Egzamin Specjalizacyjny otrzymując jeden z czołowych wyników, tym samym otrzymał tytuł specjalisty z zakresu chirurgii ogólnej. Obecnie pracuje jako asystent w Klinice Chirurgii Ogólnej Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie gdzie zajmuje się chirurgicznym leczeniem otyłości.